: 0533 265 48 55
av.mustafaonuryildiz@gmail.com
 

Neden bir avukata vekalet vermelisiniz?

Home » Genel » Neden bir avukata vekalet vermelisiniz?

Her hukuki mesele avukata başvurmayı gerektirmeyebilir. Müvekkiller tarafından küçük görünen, bir avukata ihtiyaç duyulmadan da hukuki anlamda çözümleyebileceğiniz işlemler vardır. Ancak hukuki işleminiz ne olursa olsun bir avukata vekalet vermenizde her zaman büyük bir fayda vardır. Hem ortaya çıkabilecek riskleri asgari seviyeye indirirsiniz, hem de düşük olan şansınızı yükseltebilirsiniz. Her kişinin durumu farklı olsa da bir avukata vekalet vermek gerçekten size büyük katkılar sağlacaktır.

Yasalar karmaşıktır.

Eğer bir avukat veya bir hukuk adamı değilseniz, tüm yasaları takip etmek, yeniliklerden haberdar olmak ve mevcut içtihat ve mevzuatları bilmeniz çok olası değildir. Yasaları bilseniz dahi onları tarafsızca kullanabileceğiniz ve iyi şekilde yorumlayacağınız anlamına gelmez. İyi avukatlar dahi kendi özel dosyalarına pek fazla karışmak istemezler ve işi takip etmesi için güvendikleri bir avukat ile çalışırlar. Tarafsız bakış açısı ile çözüme ulaşmak pek kolay bir durum değildir. Bunun yanı sıra yasaya aykırı olarak yapacağınız küçük bir hata başınızı çok ağrıtabilir. Örneğin hatalı olarak düzenlediğiniz bir iş sözleşmesi sonrasında mantık olarak sizce haklı olsanız dahi yasalar önünde haksız gözükebilirsiniz.

Avukatsız dava takibi yapmanız size çok daha pahalıya mal olabilir.

Avukatsız dava takibi yapmanız halinde hukuki riskiniz bir üst seviyeye çıkacaktır. Bu noktada kaybetme ihtimaliniz yükselecektir. Davanın türüne göre değişim gösterebilir ama kaybettiğiniz davalar sizi daha büyük sıkıntıların içine sokabilir.

Avukatlar işlerinin takibini en iyi şekilde yaparlar.

“Her işi bir ehline danışmak gerekir” tabiri ülkemizde sık sık kullanılır. Hukuki bir konuda da elbette bir avukata danışmak gerekir. Yaşamış olduğunuz hukuki sorunu en iyi şekilde anlayacak ve çözümleyecek tek kişi avukattır. Yaşamış olduğunuz hukuki problemi hızlı şekilde tespit edebilir ve soruna yönelik size ışık tutar. Sıkıntılı sürecinizi çözüme ulaştırır.

Doküman ve Evrak İşleri

Çoğu hukuki işleminizi bir avukat yardımı olmaksızın sizler de kendiniz çözümleyebilirsiniz. Ancak bir avukat yardımı ile hazırlayacağınız doküman ya da evrak ortaya çıkabilecek hukuki riski neredeyse sıfırlayacaktır. İş sözleşmelerinden, önemli dilekçelere bir çok konuda bir avukat yardımı almanız, hukuki açıdan sorunsuz evraklar hazırlamanızı sağlayacaktır. Evrakların hazırlanması bir hukuki işlemin başlatılmasında da büyük bir zaman ve önem arz eder. Hem zamandan tasarruf etmek, hem de sağlıklı bir evrak hazırlamak için bir avukata danışmanızda fayda olacaktır.

Bilirkişi İşlemleri

Hukuki işlemlerin bir kısmında bilirkişiye başvuru yapmanız gerekebilir. Bilirkişi başvurunuzun tam anlamıyla efektif olması için bir avukattan destek almanızda fayda vardır. Bilirkişi ihtiyacı duyduğunuz konu ile ilgili en doğru bilir kişiyi avukatınız bulabilir. Bilirkişi sonuçlarının da yönetilmesi anlamında ve hukuki sürecinize dahil edilmesi konusunda yine avukatınızdan yardım almanızda fayda olacaktır.

Hakkınızı nasıl arayacağınızdan emin olamıyorsanız.

Bir konuda haklı olduğunuzu düşünüyorsanız ve hakkınızı nasıl arayacağınızı tam olarak bilemiyorsanız, doğru adres bir hukuk bürosu olacaktır. Hakkınızı yasal yoldan nasıl arayabileceğinizi, nasıl olumlu sonuçlar elde edebileceğinizi en iyi şekilde size avukatlar sağlayacaktır.

Sorunları büyümeden çözebilirsiniz.

Sizce küçük bir sorun olarak görünen, avukata danışmadan da bu işlemi çözümleyebilirim dediğiniz konuları, kendinizce çözmeye çalışmamanızda sizin yararınıza olacaktır. Daha küçükken ve büyümeden sorunları çözmeniz çok daha sağlıklı olacaktır. Aksi halde pireyi deve yapabilirsiniz.

Arabuluculuk Hizmeti

Avukatların son dönemde popüler olan yeni bir hizmeti daha var. Arabulucuk hizmeti sayesinde sorunlarınıza çok daha hızlı çözümler üretebilirsiniz. Bir dava açıp, uzun süre o davanın sonuçlanmasını beklemek yerine arabulucuk hizmeti ile konuyu hızlıca çözümleyebilirsiniz. Özellikle alacak ve miras davalarınızda arabuluculuk hizmeti ile alacağınıza daha hızlı kavuşabilir, varsa borcunuzu hukuki takip kayıtlarına geçmeden kapatabilir, miras beklentinize daha hızlı kavuşabilirsiniz.

 

Avukatlar meslektaşlarını iyi tanır.

Avukatlar dünyanın neredeyse her ülkesinde bir baroda toplanır. Davanızda ki karşı tarafın avukatını sizden daha iyi tanır ve yapacağı hamlelere karşı daha iyi önlemler alır. Bu sayede zorlu hukuki süreçlerinizden dahi kolay bir şekilde kurtulmanızı sağlar. Arabuluculuk hizmetinde olduğu gibi karşı taraf avukatı ile yapılacak anlaşmalar sonrasında dava sürecini de daha hızlı sonuçlanmasını sağlayabilir.

Posted on